Historia narciarstwa w pigułce - Szklarska Poręba

 




Carl Hauptmann filozof, literat i brat równie znanego Gerharta Hauptmanna, którzy razem zamieszkiwali niesamowity i klimatyczny dom w Szklarskiej Porębie (dziś oddział Muzeum Karkonoskiego) uwiódł mnie wczoraj fragmentem wziętym z dziennika "Aus meinem Tagebuch" - "Z mojego dziennika" wydanym w Berlinie w 1900 roku: 

"Znacie tę radość - : wysoko w górach – z nartami na nogach – stać na rozległej, ośnieżonej łące, opatulony w wirujące płatki śniegu ? A w dole bajkowe, jakby zasnute mgłą, pojedyncze chaty. Swobodnie odetchnąć ! – I dalej, z okrzykiem radości poszybować w dół ! Sfrunąć po białym aksamicie zbocza, tak cicho i lekko jak tchnienie wiatru! Tak, że śnieg się prawie nie wzbija, prawie bez śladu ... i tylko szelest i szum w uszach. Tak stałem samotnie w górach – wokoło martwa cisza - i spoglądając w przeszłość, wyśmiewałem życie w mieście. Pijany siłą i wolnością zjeżdżałem do mego śpiącego zimowym snem górskiego gniazda - i wciąż od nowa, od nowa czułem, jak bardzo jestem człowiekiem. (tłum. P.W.)" [Hauptmann, s.30]

Carl Hauptmann był miłośnikiem białego szaleństwa i razem z Wandą Bibrowicz - słynną tkaczką z Szklarskiej Poręby - nazywaną "królową śniegu" wyruszali na dzikie stoki w poszukiwaniu przygód. 

Podzielę się z Wami dziś ciekawostkami dotyczącymi narciarstwa głównie w okolicach Szklarskiej Poręby (góry Izerskie): 

Szklarska Poręba jako jedno z pierwszych miejsc "białego szaleństwa"...

A wszystko zaczęło się od rakiet śnieżnych... 

  • Historie mówią, że od XVI w. zimą w Karkonoszach używano rakiet śnieżnych - karpli, które zostały przywiezione przez drwali i górników Tyrolu, Styrii i Karyntii. 
  • Początki narciarstwa w Karkonoszach można śmiało utożsamić z postacią Franza Pohla (założyciel, dyrektor huty szkła "Józefina", technolog hutnictwa szkła), który ponoć jeździł na "jakichś deskach przywiezionych z Berlina" po karkonoskich zboczach. 
  • Franz Pohl w 1861 roku założył towarzystwo sportowe w Szklarskiej Porębie. 

"Zimą 1898/1890 na Hali Szrenickiej bracia Heindrich i Franz Adolph zaczęli uprawiać narciarstwo na sprzęcie wykonanym według wzorów skandynawskich. Hendrich Adolph był właścicielem schroniska na Hali Szrenickiej, a jego brat schroniska nad wodospadem Kamieńczyk" (Wiater, P). 

  • Pierwszy klub narciarski utworzono w Karpaczu Górnym w 1903 roku - pod Śnieżką. W Szklarskiej Porębie i Karpaczu powstały kolejne oddziały zajmujące się produkcją nart. Jednym z takich dystrybutorów był "R.Koch". 
  • Pierwsze kroki w skokach narciarskich czynione były w okolicach Szklarskiej Poręby obok Hali Szrenickiej 
  • Powstały dwie skocznie narciarskie - jedna obok Hali Szrenickiej (1906r.), druga obok wodospadu Kamieńczyk (inicjatorami byli bracia Franz i Heindrich Adolph)
  • W Szklarskiej Porębie dość popularna stała się  norweska dyscyplina sportowa zwana  "skikjöring" lub "schijkjöring",która polegała na jeździe na nartach za koniem [Schreiberhauer, 15.01.1910]. Znana była również w krajach alpejskich i Tatrach, a popularyzatorem tego nowego sportu stał się Franz Adolph, członek klubu "Windsbraut". 
  • W 1910 roku do Szklarskiej Poręby przybył amerykanin Oliver Perry Smith - alpinista, który szybko zakochał się w naszych karkonoskich rejonach, nauczył się jazdy na nartach i wstąpił do klubu "Windsbraut"... w1914 roku został mistrzem w narciarstwie (Austria, Kützbühel). 
  • Wybuch 1 wojny światowej niestety zastopował rozwój narciarstwa na terenach Karkonoszy i gór Izerskich. 
Po więcej informacji odsyłam do bardzo ciekawego artykułu Początki narciarstwa w Karkonoszach i górach Izerskich:
 http://www.szklarskaporeba.pl/files/ciekawostki%20historyczne/Historia%20narciarstwa%20w%20Karkonoszach%20i%20Gorach%20Izerskich.pdf


Komentarze

Popularne posty